Jak vybrat postýlku?

Postýlka je nedílnou součástí výbavičky pro miminko, která slouží jako bezpečné místo na spaní v prvních měsících života, ale stejně dobře může s dítětem růst až do předškolního věku.

postýlka hlavní

Kromě postýlek na každodenní spaní existují i cestovní modely nebo modely postýlek na kolečkách pro snadné přemisťování. Před výběrem postýlky se seznamte s jednotlivými typy a s extra funkcemi, které by se vám do budoucna mohly hodit.

Na co se soustředit při výběru

Požadavky a četnost použití 

Nejprve si položte otázky, k jakým účelům a jak často budete postýlku využívat. Pokud hledáte kompaktní postýlku, kterou snadno převezete na chatu nebo na návštěvu k rodičům, bude vám stačit provizorní cestovní postýlka. V případě, že potřebujete plnohodnotnou postýlku na každodenní ukládání dítěte, vybírejte mezi modely z pevných materiálů, jež nabízí lepší větrání matrace i ergonomii při ukládání miminka. 

Zvažte také, jak dlouho chcete postýlku používat. Malé postýlky bez polohovací matrace budou pro dítě bezpečné jen do té doby, než si začne sedat, takže ji po několika měsících musíte vyměnit. Delší dobu vám poslouží postýlky s polohovací matrací, kterou můžete podle pohyblivosti dítěte snižovat tak, aby měly zábranu pořád v dostatečné výšce. Většinou jsou určeny dětem až do 3 let. Nejdéle vydrží rostoucí postýlky, které lze ve chvíli, kdy dítě postýlku přeroste, jednoduše přestavět na menší válendu. 

Bezpečnost produktu

Požadavky na bezpečnost výrobků pro malé děti jsou vyšší než u výrobků pro dospělé, a proto musí mít přehledný návod v češtině, jenž popisuje jak sestavení výrobku, tak jeho používání. Kromě toho by měla být na každé postýlce trvale uvedená evropská norma EN 716-1:2017, která upravuje bezpečnostní standardy dětských postýlek pro bytové použití, dále ryska či jiné značky signalizující maximální výšku matrace a název značky, jméno výrobce, popřípadě prodejce nebo distributora, díky němuž je možné výrobek i s odstupem času identifikovat.

Bezpečnostní normy jsou zárukou vyšší kvality

Bezpečnostní normy jsou doporučené pokyny, které specifikují technické a bezpečnostní požadavky na výrobu produktu, ale je na uvážení výrobce, zda je bude dodržovat. Obecně lze říci, že výrobky splňující evropské bezpečnostní normy nabízí spotřebitelům vyšší záruky v oblasti nezávadnosti a bezpečnosti výrobku.

Důležitým bezpečnostním parametrem jsou rozměry otvorů, do nichž by se dítě mohlo zaklínit prstem, rukou, nebo dokonce hlavičkou, a proto se za bezpečnou vzdálenost mezi příčkami považuje rozměr 4,5 cm a 6,5 cm. Mezera mezi horizontálními příčkami, které tvoří dno postýlky, by měla být 6 cm. Pokud je dno tvořeno perforovaným roštem, jednotlivé otvory nesmí mít větší průměr než 8,5 cm. Mezery, k nimž se dítě může dostat, musí být menší než 0,7 cm nebo v rozmezí 1,2 cm a 2,5 cm a zároveň nesmí být hlubší než 1 cm.

Zábrana neboli pohyblivá bočnice, s níž lze podle potřeby manipulovat, by měla mít dostatečně bezpečný mechanismus, aby se dítěti nikdy nepodařila otevřít, ale zároveň by měla být jednoduše ovladatelná. 

U postýlky je také důležitá stabilita, aby ji ani větší dovádějící dítě nepřevrhlo. Nikdy do postýlky nedávejte dítě, které je starší, než doporučuje výrobce. 

Před použitím postýlky si vždy přečtěte pokyny a doporučení výrobce a nikdy je nepodceňujte. Jinak hrozí, že by se mohlo dítě zranit.

Věk dítěte

Většina postýlek může sloužit dítěti od narození až do 3 let věku. Některé modely jsou rostoucí, což znamená, že je lze v případě potřeby jednoduše přestavět na menší válendu. Ta dítěti poslouží i ve školkovém věku.

Materiál a kvalita zpracování

Za dlouhodobě nejvhodnější materiál pro postýlky na každodenní používání se považuje dřevo, nejlépe pevné bukové nebo borovicové. Vhodné jsou i bytelnější celokovové varianty, které se snadno čistí a mohou sloužit i několika generacím, ale na druhou stranu jsou velmi těžké. Cestovní postýlky se pak vyrábí většinou z kombinace textilie a kovu. Pokud je materiál chemicky ošetřen, požadujte certifikát zdravotní nezávadnosti. Všechny postýlky by také měly mít zaoblené hrany.

Design

V nabídce najdete jak jednoduché postýlky z kovu, které působí poněkud chladnějším dojmem, tak sportovně laděné nylonové modely v zářivých barvách. Klasikou jsou pak dřevěné modely v různorodých tvarech a barevných provedeních. Dřevěné postýlky jsou pak často obohacené o úložný prostor, jako je např. přebalovací pult, komoda nebo šuplíky.

Dřevěné postýlky jsou oblíbené pro svou kvalitu a snadnou údržbu

Typy postýlek a konstrukce

  • Pevné – pod označením pevné se skrývají postýlky, jež nemají pohyblivé bočnice. Díky tomu jsou často levné a konstrukčně jednoduché. Není na nich prakticky nic, co by mohlo přestat fungovat, ale na druhou stranu se musíte smířit s nižším uživatelským komfortem při povlékání matrace a ukládání dítěte.

  • Se stahovacími bočnicemi – postýlky mohou mít jednu či dvě bočnice, které lze stáhnout. Dítě se vám tak bude lépe ukládat i vyndávat. Při výběru si dobře prohlédněte ovládání zábrany, aby se vám s ní dobře manipulovalo.

  • S vyndavacími příčkami – některé postýlky nabízí zábrany s několika vyndavacími příčkami, které větším dětem umožňují samostatně opustit lůžko, ale pořád ho chrání před nechtěným pádem na zem.

  • Polohovací – postýlky s polohovacím roštem jsou velmi praktické. Většinou nabízí 3 možné polohy, do kterých lze rošt umístit, a to podle věku a schopností dítěte. Nejvyšší poloha roštu je vhodná pro novorozence a pro miminka, která ještě nesedí. Pro větší děti je pak vhodné rošt posunout do spodních poloh.

  • S kolečky – kolečka jsou standardním doplňkem cestovních postýlek, ale lze je najít i u těch klasických, případně si je lze doobjednat. Kolečka usnadní manipulaci s postýlkou a její přemisťování po bytě či domě.

  • S přebalovacím pultem – o přebalovací pult mohou být doplněné postýlky jak cestovní, tak klasické. U klasických dřevěných postýlek bývá pult neoddělitelně připevněn, což je velmi praktické pro rodiče. Součástí cestovních postýlek pak bývá spíše jen přebalovací podložka.

  • Cestovní – speciální kategorii představují cestovní postýlky, které jsou velmi lehké, skladné a také rozložitelné. Většinou jsou z kombinace pevné textilie a hliníku. I přes kompaktní rozměry je postýlka pevná a stabilní, ale nehodí se k dlouhodobému využívání, protože nemá dobře odvětranou matraci a při pokládání miminka se musíte hodně ohýbat.

Lehké přenosné postýlky lze snadno přemisťovat po bytě podle potřeby

Parametry a možnosti

Rozměry

U rozměrů postýlky se zaměřte na výšku, ale i velikost spací plochy. Čím menší postýlka bude, tím rychleji ji budete muset vyměnit za větší. Některé modely jsou určeny jen dětem, které si ještě nesedají. Jakmile si začnou sedat, je potřeba dítěti pořídit bezpečnější model s vyššími zábranami. Výška se pohybuje od 70 cm do 140 cm. Nejběžnější velikost lůžka bývá 120 × 60 cm, ale seženete i velkorysejší variantu o rozměrech 140 × 70 cm. Rozměru musíte vždy přizpůsobit i velikost matrace.

Váha

Největší roli hraje váha u cestovní postýlky, u níž se počítá, že bude často přenášena. Nejlehčí modely mají méně než 3 kg, takže je snadno unesete i v jedné ruce. U postýlek, jež budou stát na jednom místě, nemusíte sice řešit každý kilogram, ale i tak se na hmotnost raději podívejte, protože i v rámci stejného materiálu mohou být obrovské rozdíly. Na trhu najdete dřevěné postýlky, které váží 10 kg. Setkáte se ale i s variantami o hmotnosti kolem 35 kg. Ještě těžší jsou pak celokovové modely, ty mají váhu většinou nad 50 kg

Nosnost

Nosnost se většinou uvádí jen u postýlek z textilie a hliníku, pohybuje se mezi 12 až 20 kg. U postýlek s pevnou dřevěnou konstrukcí tento údaj nenajdete. Jediné omezení představuje věk dítěte nebo jeho vývojové stadium. Doporučení výrobců nikdy nepodceňujte, jinak byste mohli dítě ohrozit.

Polohování matrace

Užitečnou funkcí je polohovací matrace, kterou můžete posouvat nahoru a dolů podle toho, jak dítě roste, a zvyšovat tak ochrannou bariéru. Větší děti potřebují vyšší zábradlí. Jinak hrozí, že by ji mohly přelézt a poranit se. Děti, které se už dokážou samy postavit, by měly mít horní hranu zábrany ve výšce minimálně 60 cm od povrchu matrace.

Přenosnost 

Pokud plánujete, že budete postýlku podle potřeby přesouvat po bytě, zvolte model, jenž je vybaven kolečky. Snadno ho tak přemístíte, kam potřebujete. Přenosnost postýlky je do velké míry závislá na hmotnosti a rozměrech. Čím kompaktnější a lehčí je, tím lépe se přenáší.

Cestovní postýlka je většinou dodávána s bohatým příslušenstvím, samozřejmostí je alespoň přenosná taška

Čím postýlku doplnit

Matrace do dětské postýlky

Zároveň s postýlkou vybírejte také matraci. Jednoznačně největší výběr je mezi matracemi o rozměru 120 × 60 cm a 140 × 70 cm. Další velikosti, jako například 125 × 65 cm, jsou spíše okrajovou záležitostí a sedí jen do konkrétních modelů. 

Typy matrací 
  • Molitanová matrace patří k nejlevnějším, ale pro dobrou oporu těla je příliš měkká, a proto se hodí jen ke sporadickému užívání, třeba když vyrazíte na víkend ke známým. Vyspělejší variantou běžného molitanu jsou matrace z PUR pěny, u nichž si můžete zvolit hustotu a tím pádem i tvrdost. Vyšší kvalita se podepisuje také na ceně.

  • Pružinová matrace je prodyšná a dobře odvádí vlhkost, ale pro nejmenší děti se moc nehodí, protože se nedokáže přizpůsobit tvaru lehkého dětského těla. Pokud chcete používat monitor dechu, pružinovou matraci si nepořizujte, vibrace z pružin by přístroj rušily.

  • Kokosová matrace je z přírodního materiálu, dobře větrá a neobsahuje žádné toxické látky. Nevýhodou je, že se díky větší tvrdosti rychleji proleží a špatně se čistí a suší v případě, že navlhne nebo se zašpiní. Proto se často kombinuje s molitanem a latexem.

  • Kombinované neboli sendvičové matrace se skládají z kokosu a latexu. Kombinace materiálů umožňuje potlačení nežádoucích vlastností a posílení těch pozitivních. 

  • Paměťové matrace jsou z viscoelastické pěny, jež svou tuhost i tvar upravuje podle teploty a tlaku těla. Je prodyšná a zároveň tvarově stálá.

Při výběru matrace se nevyplatí dělat kompromisy, protože tak můžete ohrozit správný vývoj dítěte. Příliš měkká i příliš tvrdá matrace by mohla narušit přirozený vývoj páteře. Důležitým parametrem při výběru matrace je také prodyšnost. Na neprodyšné matraci se bude miminko zbytečně potit a přehřívat. Vlhká matrace je živnou půdou pro nežádoucí bakterie a roztoče. Životnost matrace dokáže prodloužit chránič, který se skládá z bavlny a nepropustné vrstvy. Chránič zabraňuje pronikání nečistot a vlhkosti až k matraci. Matrace do dětské postýlky

Zábava

Malá miminka tráví většinu času vleže v postýlce, kde mají omezený výhled, a proto je vhodným doplňkem kolotoč nad postýlku, jenž upoutá pozornost a zabaví je. Umístění kolotoče je vhodné až od 6. týdne života, kdy se zrak novorozence začíná zdokonalovat. Vybrat si můžete z různých designů i typů. Některé modely jsou na baterie, otáčejí se, a dokonce i hrají. Jiné jsou jednodušší a musíte je ručně natáhnout nebo roztočit. Pro klidnější usínání a spánek vyzkoušejte i noční světla a usínáčky.

K postýlce patří i hrací kolotoče nebo promítačky hvězdné oblohy, které miminko uklidní

Monitor dechu

Důvodem pro pořízení monitoru dechu je obava ze syndromu SIDS neboli syndromu náhlého úmrtí kojence, jenž se může nečekaně projevit u miminek v prvním roce života. Monitor dechu sám o sobě miminko nezachrání, ale upozorní vás na případnou zástavu dechu, takže můžete včas zahájit resuscitaci a přivolat záchranku. Deskový monitor dechu se vkládá pod matraci, odkud kontroluje dýchání dítěte. K desce se připojuje vyhodnocovací jednotka, která v případě, že dítě nedýchá, spustí alarm. Monitor dechu na plenku se připíná ze přední strany tak, aby se dotýkal bříška miminka, díky tomu je mobilní a můžete ho spolu s miminkem snadno přemisťovat. Jeho nevýhodou je, že může aktivní dítě omezovat v pohybu.

Textil do postýlky

Ke spánkové pohodě dítěte patří i kvalitní přikrývky, polštáře, povlečení a měkký mantinel. U nejmenších dětí však hrozí, že by si mohly polštář nebo peřinku přetáhnout přes hlavičku a udusit se, proto je pro novorozence nejlepší volbou zavinovačka či spací fusak, v nichž bude dítě v bezpečí a v teple. Až z nich vyroste, můžete miminko začít přikrývat prodyšnou přikrývkou. Polštář by měl doplnit dětskou výbavičku až ve druhém roce života. Tvrdé příčky postýlky je možné obalit měkkým látkovým mantinelem, které zabrání miminku strkat ruce, nohy i hlavičku mezi ně. K vytvoření útulné atmosféry pro nerušený spánek pomohou i nebesa, která se nad postýlku jednoduchým způsobem připevní.

Další užitečné články

Seznam věcí pro novorozence